Idag ber vi för …

Idag ber vi för Ukraina 🇺🇦

Nu är man tror att en fred närmar sig efter samtalen mellan Trump och Putin inser man att man misstagit sig – igen.

Vi kanske borde ha lärt oss vid det här taget att någon fred blir det inte så lättvindigt. Det ser ut som, och det verkar som, att det inte finns någon som kan mäkla fred i Ukraina.

Därför ber vi om ett under idag. Idag har man krigat i 1284 dagar. 1284 för många dagar. Man kan tvista om orsak och verkan. Men en sak är säker att det var Ryssland som gick in och startade kriget.

Nu ber vi om ett under som gör att kriget slutar. Vi ber om att ingen mer ska behöva sätta livet till. Vi ber om fred på marken. Vi ber om fred mellan politiker och ledare. Vi ber om fred mellan människor. Vi ber att folket ska få visa ledarna att man kan ha fred mellan människor och folkslag.

Eftersom varken Trump eller Putin lyckas, eftersom Europas ledare inte lyckas, så ber vi dig Herre att du ska lyckas. Även om människor inte vill eller kan.

🙏 🇺🇦 🙏 🇺🇦 🙏 🇺🇦 🙏 🇺🇦 🙏 🇺🇦 🙏

Herre, förbarma dig över Ukraina

Dagens mellanrum – 31 augusti – ’Den som förtröstar på Herren’

Den som förtröstar på Herren

Psalm 125:1
”De som förtröstar på Herren är som Sions berg. Det rubbas inte, det står fast för evigt.”

Kärnbibeln skriver: Detta är den sjätte av de femton pilgrimspsalmerna – ”de stigande sångerna” (Ps 120-134). Dessa psalmer sjöngs under vandringen upp till de tre stora högtiderna som varje år firades i Jerusalem.

Det finns en plats att placera sitt liv så att vi står stadigt. Det är genom att förtrösta på Herren. Då står vi stadigt som ett berg. 

Herren omger sitt folk – en vacker bild. När man sen betänker att det står att han tagit sin boning i oss blir han ju även inifrån. Inte bara omger oss.

Tänker på den lilla kören om Jesu kärlek:

Jesu kärlek är så underbar x 3
Kärlek så underbar
Så hög, jag kan ej nå över den
Så djup, jag kan ej nå under den
Så vid, jag kan ej nå utom den
Kärlek så underbar!

Jag kan ej nå över den, inte under heller, och komma ur den går inte det heller. Så bor han inuti mig också. Detta är så stort. Såååå stort. 

Herre, jag vill bygga mitt liv på klippan. Jag vill inte bygga på sanden. Tack för att du är klippan i mitt liv.

Amen

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Detta var årsdagen på Dagens Mellanrum

Det började med ’Att vara planterad’ och kommer att fortsätta en månad till. Sen byter den skepnad lite grann. Den kommer att få lite mer av andakt över sig. Alltså inte så olikt nu. Men mindre följa en bibelbok. Mer följa en tanke för dag. Morgonbön kanske – men eftersom alla inte läser den på morgon får det bli en tanke för dagen. Hoppas att du vill följa med

Bara ett litet inlägg om telefonförsäljning…

En gång i tiden arbetade jag på tidningen Dagen. En av uppgifterna jag hade (ett kort tag) var att sälja prenumerationer genom att ringa potentiella kunder. Till mitt försvar var det tidigare kunder som fanns på min lista. I samma veva var jag ute i församlingar och pratade om den då Nya Dagen som var på gång. Dessa besök lyckades jag faktiskt rätt bra. Men i telefonen kammade jag noll. Yes totalt noll. Det var inte min grej.

Även om det var, för dom som lyckades , en bra sak för Dagen att ringa kunder så är jag verkligen less på alla telefonförsäljare. Dom som jag möter den vägen drar verkligen ner detta sätt att sälja. Få är det som ger dig. Få är det som vill lyssna in kunden. Har jag mött en av 10 eller 20 som är trevliga så är dom inte fler.

För mig räcker det. Efter som den branschen inte kan rensa sig själv så tackar jag nej till telefonförsäljning.

Jag stöder verkligen regeringens initiativ att förbjuda telefonförsäljning. Dom får hitta på något annat. För dom har straffat ut sig själv.

Ett tips är att använda NIX. Det rensar det mesta. Men sen finns det olika appar du kan använda. Vissa operatörer ger sådan service också.

Kära regering – fullfölj era tankar att förbjuda telefonförsäljning. Det är ett otyg.

Idag ber vi för….

Idag ber vi för vårt land Sverige 🇸🇪

När jag har varit ute och rest, t.ex. i Benin, så blir jag oerhört medveten om att vårt land är ett välsignat land. Vi bor vackert. Vi kan röra oss tämligen fritt i skog och natur. Vi har en hög standard på det mesta. Vi har rent vatten. Ja, listan kan göras lång på allt som är bra i vårt land.

Men det finns utmaningar. Vi behöver verkligen be för vårt land. För skolorna som börjat. För våldet. För de som kämpar. För vår regering och riksdagen. För vårt lands säkerhet. Listan kan även här göras lång

Så när du ber för vårt land, låt Anden visade dig på det du behöver be för. Inte minst grannen.

Dagens mellanrum – 30 augusti – ’Om Herren inte varit med’

Om Herren inte varit med

Psalm 124:2-3
hade inte Herren varit med oss när människor reste sig mot oss, då hade de slukat oss levande i sin brinnande vrede mot oss.”

Kärnbibeln skriver: Detta är den femte av de femton pilgrimspsalmerna – ”de stigande sångerna” (Ps 120-134). Dessa psalmer sjöngs under vandringen upp till de tre stora högtiderna som varje år firades i Jerusalem. Det är en av de tre stigande sångerna som tillskrivs David, se även Ps 122 och Ps 131

Om Herren inte varit med – Alltså jag skulle tro att du kanske faktiskt kan stämma in i detta. Om Gud inte varit med hade det varit ute med oss. Till vem skulle vi ha gått? Det finns ju ingen likt Gud. Ingen som har den kraft och vishet som han.

När man ser tillbaka på livet så ser vi att han varit med på ett avgörande sätt många gånger. Ibland ser vi det inte förrän i efterhand. Han har liksom bara trätt till vid vår sida och hjälpt oss. Fast vi knappt bett om det. Men vi har nog haft en suck i vårt inre om et ”Herre hjälp”!

Det skapar en stor innerlig tacksamhet till Gud. Värd att säga till honom gång efter gång.

”Lovad är Herren som inte lät oss bli rov för deras käftar!” –  Lovad vare Herren som bistått oss. ”Vår hjälp är i Herrens namn, han som har gjort himmel och jord.”

Låt oss denna dag tacka honom för att han gått med oss genom åren. Allt det han hjälpt oss med. Det hade varit ute med oss om inte han varit med oss.

Herre, tack för allt du hjälpt mig med genom åren. Förlåt alla de gånger jag glömt att tacka dig för din hjälp och ditt stöd. Därför vill jag just nu verkligen säga mitt tack till dig. Jag är så oerhört tacksam för att du bistått mig med så mycket hjälp genom åren. Vad skulle jag ha gjort utan din hjälp? Det hade varit ute med mig.

Amen

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Idag ber vi för …

…. för vår jord 🌍

När Gud skapade vår jord står det att han var nöjd. Han var glad över sitt mästerverk. Ingenstans uppfattar jag det som att att backade tillbaka lite försatt korrigera. Utan när han betraktade det han gjort så var han nöjd med det han gjort

Åren har gått. Ja årtusenden. Idag skulle jag nog vilja påstå att han inte är lika nöjd när han ser hur vi människor har förvaltat det vi fick som gåva.

Inte minst att vi förstör den genom miljöförstöring och krig. Vi borde skämmas tänker jag.

Så idag tänker jag att vi kan förenas i en bön för vår jord. Att Gud skulle kunna gripa in och hjälpa oss i vår ovishet. Herre, förbarma sig över vår jord.

Jag tror också att den bönen behöver innefatta oss människor. Att vi får förstånd nog att göra bättring. Att skapa förutsättningar för att vår jord ska kunna räddas.

Man blir så tacksam till Gud när man ser vår vackra jord. När jag åkt runt i sommar kan jag bara konstatera att vi bor på en vacker planet. Mina vänner lägger ut så vackra bilder på platser de besöker. Så skriver dom rätt ofta att ”bilden inte ger rättvisa åt verkligheten”.

Med den vetskapen behöver vi verkligen bli mer rädd om vår planet. Räddningen är inte att försöka bygga en koloni på mars eller månen. Räddningen är att ändra vårt beteende så att jorden kan räddas. Det får bli vår bön idag.

🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Dagens mellanrum – 29 augusti – ’Blicken fäst vid nåden’

Blicken fäst vid nåden

Psalm 123:1
”Jag lyfter mina ögon till dig, du som tronar i himlen.”

Kärnbibeln skriver: Detta är den fjärde av de femton pilgrimspsalmerna – ”de stigande sångerna” (Ps 120-134). Dessa psalmer sjöngs under vandringen upp till de tre stora högtiderna som varje år firades i Jerusalem. Psalmen är troligtvis antifonal, dvs. en försångare sjunger först ett stycke och sedan svarar en annan stämma. Psalmisten talar direkt till Gud i inledningen, singular ”jag” i vers 1 ändras till plural ”våra ögon” i vers 2. Sången är en klagosång som avslutas med att beskriva folkets förtryck och svåra situation. Det finns flera dubbla uttryck och upprepningar som förstärker – ögon, hand och nåd.

Visa oss nåd – är rubriken i kärnbibeln. Folkbibeln har ”Med blicken på Guds nåd. Det är väl inte så dumt.

Ibland tror jag att vi har blicken mer på de fel som begåtts. Som om det näst intill är omöjligt att få förlåtelse och upprättelse. Men om vi hade mer blicken på nåden och dess förunderliga kraft kanske det skulle se annorlunda ut. 

I grunden handlar det om att fästa blicken på Gud, på Jesus. Vad skulle han ha gjort? 

En psalm kommer till mig när jag skriver dessa rader. Låt mig skicka med den idag. Den är, tänker jag, en bön till en Gud full av nåd och barmhärtighet.

1. Jag lyfter ögat mot himmelen
Och knäpper hop mina händer;
Till Dig, o Gud, som är barnens vän,
Min håg och tanke jag vänder.

2. Glatt är att prisa och tacka Dig,
Och gärna vill jag det göra;
Jag vet det visst, att Du ser på mig
Och ej försmår att mig höra.

3. Tack för allt gott, Du mig ständigt ger
Att känna, älska och äga;
Tack, gode Fader, för mycket mer,
Än jag kan nämna och säga!

4. Så håll utöver mig än Din hand,
O Fader god utan like,
Och låt mig växa för livets land,
Som är Ditt himmelska rike!

Herre, jag lyfter mina ögon upp till dig, du som är full av nåd och barmhärtighet. Tack att för din förlåtelse när jag behöver den. 

Amen

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Gud går före dig

Ibland kan vi känna oss övergivna. Att vi ska fatta alla besluten själv. Att om vi inte fixar det själva så är det ute med oss. Den känslan är inget skön.

Men jag funderar på om inte den känslan lurar oss. Att den spelar oss ett spratt. Var den kommer ifrån vet jag inte. Kanske är det den onde som vill oss något ont. Eller så är det något helt annat. Ett är säkert i alla fall – känslan gör oss osäkra. Som att vi är borttappade.

Bibeln har en hälsning till oss. Josua får en hälsning när han ska ta över efter Mose. Josua tvivlade nog endel på uppdraget. Gud vill ge honom en uppmuntran och modet att våga.

”Var starka och frimodiga, var inte rädda eller förskräckta för dem, för Herren din Gud går själv med dig. Han ska inte lämna dig eller överge dig.””5 Mosb 31:6

”Herren går själv framför dig och han ska vara med dig. Han ska inte lämna dig eller överge dig. Var inte rädd eller förfärad.””
‭‭5 Mosb‬ ‭31‬:‭8‬

Vi får samma hälsning. Var inte oroliga. Herren själv går före. Alltså, han lämnar inte det uppdraget till någon annan. Det är så viktigt så han tar uppgiften själv. Han själv går före dig.

Så viktig är du för honom. Han går före dig. Visar vägen. Håller dina fiender borta från dig. Så var inte rädd. Han ska varken lämna dig eller överge dig. Hur det än känns och vad än känslorna säger dig.

Tänka att Gud går med när vi vill det. Det är stort. Gott att veta att där andra sviter sviker inte han. Där andra lämnar så lämnar inte Gud oss.

Så var inte rädd. Var frimodig. Herren är med.

Dagens mellanrum – 28 augusti – ’Glädjen att gå till kyrkan’

Glädjen att gå till kyrkan

Psalm 122:1
”Jag gladdes när man sade till mig: ”Vi ska gå till Herrens hus.””

Kärnbibeln skriver: Den tredje av de femton pilgrimspsalmerna – ”de stigande sångerna” (Ps 120-134). Dessa psalmer sjöngs under vandringen upp till de tre stora högtiderna som varje år firades i Jerusalem. Tre av de stigande sångerna tillskrivs David, detta är den första av dem, se även Ps 124 och Ps 131. Tillsammans med Ps 46, Ps 48, Ps 76 och Ps 84 har Ps 122 kallats sånger om Sion. Jerusalem och Sion används som synonymer, där Sion ofta syftar på den andliga aspekten – templet och Guds närvaro, medan Jerusalem oftare är själva staden – Israels huvudstad, stenarna, husen och folket som bor där. Det som är unikt för denna psalm är dess fokus på staden Jerusalem. Det hebreiska namnet är Jeroshalajim. Hebreiskan har förutom singular och plural även dual som innebär två – ändelsen ”-ajim” indikerar detta. Dual-formen på Jerusalem har ibland tolkats som de två berg som staden vilar på, men går också bokstavligt att se som att staden betyder dubbel frid. Här finns även aspekten av två städer, det himmelska och det jordiska Jerusalem. I antika egyptiska källor kallas staden ”Ursalimmu” vilket betyder ”fridens fundament/fredens grund”.

För mig har det varit glädje att gå till kyrkan. Det har varit en hög prioritet att gå dit. Både när jag inte varit pastor i tjänst utan också annars. Det har varit något jag trott och tror gör mig gott. Inte alltid som jag dela allt som sker i gudstjänsten. Men det är Guds Hus och Guds prioriterade sätt att tala till oss människor. 

Om det varit så att jag haft funderingar king kyrkan har jag valt att be för den. Om du har saker och ting emot din kyrka, bed då för den. Har du sådant som du gläds över den, bed och tacka för den då.

Önska Jerusalem frid – Bed om frid för Jerusalem. Kärnbibeln skriver: Be för Jerusalems frid (shalom, välgång på alla områden); må de som älskar dig ha all slags framgång (hebr. shala). Det är något helt särskilt och unikt över Israel och Jerusalem. Det är Guds land och stad. Innebär det att vi delar allt det dåliga de gör? Nej. Men det innebär att vi tror att det är Guds egendom och att Gud har ett särskilt öga till Israel och Jerusalem. Psalmisten säger att den som älskar ISreal ska ha framgång. Det skall gå dem väl. Därför välsignar vi Israel. Vi ber för Israel. Att de skall göra de gosa valen. 

Psalmen avslutas med uppmaningen om att bedja för Jerusalem: ‘ Be om frid för Jerusalem! Låt dem som älskar dig vara trygga. Låt det råda frid inom dina murar, trygghet i dina borgar. För mina bröders och vänners skull vill jag önska dig frid, för Herren vår Guds hus skull vill jag söka ditt bästa.’ – för Herrens skull vill jag söka ditt (Jerusalems) bästa. 

Så låt oss denna dag be för Israel och Jerusalem. Det behöver vi nog göra varje dag. Men denna dag kan få bli vår gemensamma bön.

Herre, vi ber för Jerusalem och Israel. Låt det gå dom väl. Välsigna och beskydda vilket. Hjälp dom att göra de goda valen. Vi ber att du skall hjälpa dom att lösa de konflikter de hamnar i. Idag tänker vi på Gasa-konflikten. Ber för folket som bor där. Ber för alla anhöriga till alla som dött i kriget. Vi ber om ett slut på kriget. Vi önskar och ber om Frid och Fred i ISrael.

Amen

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Sin egen kudde

När jag är ute på resa och ska sova över så har jag gärna min egen kudde med mig. Så långt det är möjligt. Jag trivs bäst med den. Troligen trygg med dess stoppning. Men kanske är det för att jag vet vad den doftar. (🫣)

Den tar lite plats, kanske kan tyckas onödigt, men det är det värt.

Jag kom att tänka på en person som skulle övernatta. Han hade en helt annan kudde:

”Jakob lämnade Beer-Sheba och begav sig mot Harran. Han kom till en plats där han måste stanna över natten, eftersom solen hade gått ner. Och han tog en av stenarna på platsen för att ha under huvudet och lade sig att sova.”
‭‭Första Moseboken‬ ‭28‬:‭10‬-‭11‬ ‭SFB15‬‬

Det var en klart hårdare sten att vila huvudet på. Kanske la han något mjukt på den men det vet vi inte säkert. Men han somnade i alla fall med huvudet på stenen. Men det händer något medan han sover …

”Då hade han en dröm. Han såg en stege rest på jorden. Den nådde ända upp till himlen, och Guds änglar steg upp och ner på den.”
‭‭Första Moseboken‬ ‭28‬:‭12‬ ‭SFB15‬‬

Berättelsen beskrivs ofta som ”Jakobs stege”. Om du läser lite noga så upptäcker du änglarnas vandring på stegen. Dom steg upp och dom steg ner. Visst är det lite märkligt. Jag tänker mig att det normala vore att dom gick ner och upp. Alltså att deras utgångspunkt var himlen. Men det är jorden de utgår från.

Det måste betyda att änglarna finns här på jorden. Jag skulle gärna se en av alla änglar som finns på jorden.

Änglar verkar ha en speciell uppgift i att hjälpa oss människor. Några änglar hade troligen lite högre viktigare uppdrag. De gick med särskilda hälsningar från Gud till människor.

Medan Jakob sov så hade änglarna en vandring upp till himlen och ner. Medan vi sover är dom troligen också sysselsatta.

Vem vet , när du sover i natt kanske du har en ängel till skydd och stöd