När man inte litar på vägbeskrivningen

Mannen på bilden har inget med texten att göra

Häromdagen kom stod en person utanför vår port in till vårt hus. Hon letade efter en vårdcentral. Jag tänkte att jag kanske kunde hjälpa till även om jag är rätt ny i Strängnäs

Jag tog fram kartappen. Skrev vårdcentralens namn och tryckte på sök.

Når kartbilden kom fram visade sig att vederbörande var lite fel i orienteringen. Jag visar kartan och rätt väg. Då kommer reflektionen.

”Det där stämmer inte. Den ska ligga här!”

Hur vi än samtalade att detta hus och husen omkring inte är en vårdcentral kunde jag inte övertyga. Kartbilden var tydlig men tilltron till den fanns inte. Och där skildes våra vägar

—————-

Att inte ha tilltro till vägbeskrivning kan göra hela resan om intet.

—————-

Påskhelgen som vi nu går in i är Guds sätt att ge oss vägbeskrivningen för livets resa. Resan vars mål är himlen och en evighet med Gud. Men har man inte tilltro till vägbeskrivningen går hela resan om intet.

Gud skapar vägen till honom själv. Vägen heter Jesus. Tydligare än så kan det inte bli. Påskens drama är vår väg till himlen.

Dagens Andakt – Jesu törnekrona

1 april 2026

De drog av honom kläderna och hängde på honom en röd soldatmantel, vred ihop en krona av törne och satte den på hans huvud och stack en käpp i hans högra hand. Sedan böjde de knä inför honom och hånade honom och sade: ”Leve judarnas kung!”.

— Matteus Evangelium 27:28-29 —

 

  I vanliga fall hade en kung en vacker krona. Den glänste fin och visade på att kungen hade makt och auktoritet. Jesus fick en helt annan krona. En krona av törne. Han som var judarnas kung fick en förnedrande krona. Allt för att håna honom. Det var ingen vacker krona. Den hade sylvassa taggar som skar in i hans hud. Han måste ha blött mycket bara av denna krona. Törnet som får symbolisera lidande och offer. Som ofta kopplas ihop med syndens konsekvenser.

  Men det visar på en kung som var modig ända in i döden. En offrade sig för oss. Blodet hade varit en viktig del i sökandet efter Guds förlåtelse i templet. Man offrade ett lamm och utgjöt lammets blod på offeraltaret. Därför är Jesus vårt lamm som offras. Jesus fick bära syndens konsekvenser symboliskt med törnekronan, ta straffet vi skulle ha tagit, spikas fast på ett kors och dö i vart ställe.

  Jag ser en bild av hur han offrar sitt blod på flera plan. Han blöder från huvudet. I Getsemane svettades han blod. Han blöder från händer och fötter. På korset slutar hans hjärta att slå och blodet stannade i hans kropp. Jag tänker att det kan få symbolisera våra tankar, våra handlingar och vår livsväg. Det är så mycket som kan gå fel i livet både i tanke, väg och handling. Allt detta tog han med sig på korset. Blodet täckte allt detta. 

  Törnekronan måste ha varit en smärta under hela vandringen upp till korset. En smärtans påminnelse. Jesus var beredd men inte konstigt att han ber i Getsemane:  ”Han gick lite längre fram, föll ner på sitt ansikte och bad: ”Min Far! Om det är möjligt, så låt den här bägaren gå förbi mig. Men inte som jag vill, utan som du vill.” Matteusevangeliet 26:39

  Han tog verkligen inte den enkla vägen ut ur detta. Även när han kämpade. Törnet i livet är svårt men det finns befrielse. Jesus stod upp för dig. Han vann en evig seger. Lev i den segerns förlåtelse

🙏

Herre, tack för att din försoning täcker hela min synd

Amen