Söndagstankar – Som ett träd planterat vid vatten

1 Salig är den som …
2 …har sin glädje
i HERRENS undervisning
och begrundar hans ord
dag och natt.
3 Han är som ett träd,
planterat vid vattenbäckar,
vilket bär sin frukt i rätt tid
och vars blad inte vissnar.
Allt vad han gör lyckas väl.
(Psalm 1 i Svenska Folkbibeln)

För många är Bibeln än ganska ointressant bok. Varför läsa en gammal bok som funnits med så länge, som är passé och intetsägande. Så verkar många tänka om Bibeln.

För andra är denna bok en bok som ger så mycket energi. När vi tar oss tid med den påverkar den oss på ett betydande sätt. Jag berörde det i min blogg som handlade om att ‘evangeliet rehabiliterar människan’. Läs gärna den.

Denna söndag tänkte jag att vi skulle kunna meditera lite över den bibeltext jag citerat. Visst, jag är medveten om att kunna göra det behöver vi ha en viss öppen attityd till bibeltexten. Att vi tror att den kan ev säga något till oss. Men kanske skulle vi kunna bara helt avslappnat se texten i all sin enkelhet och låta den lysa upp för oss. (Kommer nog att återkomma på söndagarna med liknande bloggar)

Salig – man skulle kunna skrivit ‘lycklig’. Visst är det så att vi gärna vill vara lyckliga. Lycklig har inte bara med kärlek till någon viss person att göra. Lycklig är också ett inre tillstånd där vi känner oss tillfreds.

Sin glädje i – Många gånger har vi något som vi gärna gör. Något vi dras till. Här talar texten om glädjen att dras till Guds ord – Bibeln. Alltså, lycklig är den som dras till Bibeln.

Den är som ett träd planterat vid vattenbäckar – Ett träd som står intill vatten får sin näring ur vattnet. Det gör att dess blad kan växa så att trädet kan få del av solljusets energi. Sinar vattnet så torkar trädet. Texten vill visa på att om vi tar del av Guds undervisning i Bibeln så är vi som detta träd. Vi får näring till vår inte människa. Bildligt talat tar vi upp Guds ljus som lyser på oss.

Vilket bär frukt – Det blir en utkomst, en frukt av detta läsande. Vad det är för dig eller mig är olika. Men ett har vi gemensamt att vi får del av Guds välsignelser över våra liv.

Allt du gör lyckas väl – Här gör texten ett ganska starkt anspråk. Vad är att lyckas? Innebär det att vi aldrig kommer att misslyckas om vi läser Bibeln. Bibelns ord är i alla fall det. Visst vore det intressant att testa? Tror inte att någon som läser bibelns regelbundet och tror på den påstår sig vara en atlet i att bara lyckas. Snarare är vi en grupp människor som inser vår enkelhet, begränsning och svaghet. Vi erkänner den och söker oss till den kraft som faktiskt bistår oss i vår svaghet.

Kanske har denna text i början av Psaltaren i Bibeln något att säga oss. Trots sin ålder, skriven i en ganska omodern tid i våra ögon. Kanske är den faktiskt ganska up to date, för just den tid vi lever i idag.

Trevlig söndag på dig

Lämna en kommentar