Budget-tider

Nu går jag in i budgetarbetet. Det är tid att blicka fram mot 2017. Vi ska planera för den ekonomiska planen för nästa år. I bakhuvudet har jag sista tidens upplevelser. Samtidigt ser jag behov. Det är nu en balansakt att skapa rätt förutsättningar för att skapa överskott till att hjälpa. 

Det är ett inteessant arbete man har. Den enda rejäla intäkten vi har är att människor vill skänka saker till oss. Hur beräknar man det? Det är ju på ett sätt helt omöjligt. Man kan ju inte beräkna givmildhet. Snarare hoppas på den. Vi kan skapa trovärdighet och visa på att vi kan hantera gåvor på bästa sätt. Att sen visa på att våra ägare kan använda pengarna på ett vist sätt. 

På ett sätt är jag inte så orolig. Jönköpingsborna har visat att dom mer än gärna vill skänka saker till oss. Respekten för det gör mig ödmjuk inför att göra budgeten för nästa år 

Att skapa en ram av av inkomster som ger en möjlighet till utgifter är då inte så lätt. Man får uppskatta det helt enkelt på 2016 års erfarenhet. Däremot kan man se hur stora utgifterna kan tänkas bli. Så då kan man vända på kultingen och tänka att ”så här mycket pengar” måste vi få in för att det ska bli ett stort överskott. 

Ett är helt säkert…….

Resan i Afrika har ställt en del saker på ända. Gud hjälpe mig att hantera det rätt i budgetarbetet.  

Lämna en kommentar