Lemuels ord … Vad fastnar du för?
Stå upp för de svaga … 31:8f Är det någon som behöver vårt stöd är den som är svag och fattig. Det finns människor som saknar detta stöd. Har du någon i din närhet som är drabbad?
Hustrun … 31:10ff Att bära sitt hem är stort. Menar att det är både mannen och hustruns ansvar. Men det finns något stort över er kvinnor. Ni har ett ansvar som sträcker si långt bortom er egen bortre gräns. Jag menar att någonstans ifrån får ni kraft som verkar vara mer än ni egentligen inte skulle orka. Men ni orkar ändå. Ni är verkligen ett föredöme i mycket.
Så har vi avslutat ytterligare en bok. Hoppas att det har välsignat dig på något sätt. Här hade jag tänkt avsluta detta men men ….. Det är svårt att sluta när man väl har börjat. Lovar inte att vi ska läsa hela bibeln ihop. Men en bok till blir det. Det blir Nehemja bok. Sen får vi se. Kanske har du någon önskan….


