Läs Jobs bok med mig – Kapitel 10

Jobs undran till Gud .. Klart att Job fungerar på om Gud ar en del i detta. Att det är Gud som prövar honom. ”Du som vet att jag är oskyldig…” är hans underton i sitt frågande. Så frågorna hopar sig för Job. Job sjunker i självömkan. Inte så konstigt när smärtan blir så djup som hos honom. 

Hur kan vi vända en prövning till något gott? … Kanske är det att genom att ställa sig frågan hur detta kan lära mig något. Hur kan det utveckla mig? Så blir det en Anna hållning i det. Lätt? Nej men en möjlig väg. 

Felaktig slutsats … Jobs slutsats blir att Gud är efter honom. I denna stund har int koll på vem det är som prövar honom. Det är ju inte Gud. Gud vill dig bara gott. Så dra inga förhastade slutsatser. Vi har inte tillgång till alla fakta. 

Hur såg Job på döden? … Som en mörk och dunkel tillvaro. Som djupaste natt och förvirring. Det var så man såg på döden på den tiden. Gud behövde upplysa honom om den evighet han hade att se fram emot. 

Har du några tankar om detta avsnitt?

Lämna en kommentar