Domstider … Vad tänker Job? Tycker han att Gud beredd avsätta vissa tider och stunder för att fälla sina domar?
Gränsstenar … Detta var en viktig sak för att markera när en äga gick över till en annans äga. Att vet också hur långt det var man gått och hur långt det var kvar. Men främst för att visa vart reglerna satte sin gräns. Ett råmärke. När man förändrar en gammal sedvänja, något man enligt hävd har ansett under lång tid – då flyttar man en gränssten, ett råmärke.
Hur sätter du upp dina gränsstenar? … Jag tror att det är viktigt att v sätter upp gränser omkring oss. Inte för att skapa utanförskap. Jag menar att det är bra att bestämma sig för ”hit men inte längre”-gränser. Att man bestämmer sig för att skall man leva rent behöver man tänka på det.
Inget öga får se mig … När man gör något som man inte kan göra i öppet dager så borde en väckarklocka ringa. När samvetet inte längre varnar i ett sådant läge behöver man uppdatera och kalibrera sitt samvete.
Har du några tankar om detta avsnitt?


