Läs med mig 2 Kungaboken – Kapitel 19

Vart går man vid prövning? … Hiskia visar vägen. Man går till Herrens hus och söker honom för vägledning.
Fostren har inte kraft att födas … En intressant bild. Det är dags att föda men det finns inte kraft till det. Minns en predikan en gång som visade djupet i denna text. Att det finns en tid av nyfödelse, en tid av besökelse, en tid av att människor är på väg att rycka Guds Rike till sig, men det finns inte kraft Guds församling att föda fram denna tid. Den bilden får man pröva men det ligger något i den. Finns det kraft i din andliga gemenskap till att föda fram en ny tid av nyfrälsta?
Jag skall låta en ande verka i honom … Gud har lösningen. Han talar till fienden inifrån dom. Tänker att sin vanliga hörsel har dom ”på annat håll”. Men det inre livets hörsel ägs av Gud själv.
Hyskas bön … ”Herre, böj ditt örea och hör. Herre, öppna dina ögon och se.” En varm bön från en man i nöd.
Jag har hört det du bett till mig … Tänk att få den hälsningen när man utgjutit sin nöd inför Herren. Möjligt då. Möjligt idag med.
Jag skall skydda och rädda denna stad … Detta är ord jag vill höra om min egen stad. Säkert du om din.
Har du några tankar om detta avsnitt?

