Läs med mig Amos bok – Kapitel 1

Inledning – Källa Kärnbibeln

Amos är den tredje av de tolv mindre profeterna. Han är den första av de fyra 700-talsprofeterna tillsammans med Hosea, Jesaja och Mika. Amos profettjänst gällde Israel (Norra riket), även om han var från Juda (Södra riket). Hans budskap gällde hyckleriet inom det religiösa etablissemanget. Amos ansåg sig själv inte vara en profet utan en vanlig arbetare, se Amos 7:14-15.

Skrivet: 767-760 f.Kr.

Författare: Amos

Herden … Han var en enkel herde som såg något som andra inte verkar se. Ibland är Guds upplysning något tydligt som alla förstår. Ibland talar man för döva öron.

Jordbävning … Jordbävningen omnämns även i Sak 14:5. Utgrävningar 2021 i de östra sluttningarna av Davids stad hittade en mängd sönderslagna kärl, skålar och lampor. Fynden stämmer överens med liknande fynd i norra Israel som visar på en jordbävning under kung Ussias styre i mitten på 700-talet f.Kr. (källa kärnbibeln)

Brott … överträdelse. Det är inte så att Gud vill döma direkt. Det är något som upprepat sig och nu sätter Gud stopp. Det räcker nu. Symboliken är 3 + 4. Det blir 7. Talet visar på att det nått sitt fullkomliga mått. Det finns alltså en bottre gräns för Gud.

Tar inte tillbaka … Vissa beslut Gud gör tar han aldrig tillbaka. Det har liksom gått över gränsen. 

Guds vrede … När man läser kapitel 1 inser man att det man hade gjort inte var några trevliga saker. Undrar när Gud säger att det räcker i vår tid med tanke på allt som sker just nu med olika krig (2023)

Har du några tankar om detta avsnitt?

Lämna en kommentar