Klara pressen

Rädslan att förlora kan vara det som gör att man inte vinner

Rädslan att göra fel kan bli avgörande att inte våga

Rädslan att göra bort sig kan få vilket mod som helst att flyga iväg.

Rädslan att fatta fel beslut gör lätt att man överlämnar det till någon annan. Om den inte heller vågar blir det pannkaka av det mesta.

Du kanske inte såg småkronornas kvartsfinal igår kväll. Men det var en tydlig lektion i hur det kan gå. Rädslan kan verkligen sätta allt i gungning.

Det finns en andlig rädsla också.

Rädsla att inte våga be för någon för tänk om inte det sker det man förväntar sig.

Rädsla att prata med någon om sin tro för tänk om den reagerar på ett jobbigt sätt.

Rädsla på att gå på Guds tilltal för tänk om man hört fel…

Rädsla över att göra på fel sätt så att Gud skulle bli besviken

Rädsla för att bli högfärdig i tron.

Det finns så många rädslor som kan dra tillbaka en kristen eller en hel församling.

Allt beror på att man sätter fel fokus. Man sätter den alldeles för tungt på sig själv. Att det är ”jag själv” som måste lyckas.

Jesus säger något väldigt bra och tydligt:

”Kom och följ mig, så ska jag göra er till människofiskare.”” Mark‬ ‭1‬:‭17‬ ‭SFB15‬‬

Det räcker med dessa ord från Jesus. Det kan inte sägas tydligare

så ska jag göra er till

Allt det han vill göra dig till, använda dig till, göra dig till språkrör för, det kommer han att göra dig till. Det är inte tänkt att du ska skapa det själv. Att du ska leva i det, förkovra dig i det, utveckla dig i det, ligger i ditt ansvar också. Men du kan aldrig göra dig själv till det. Det är Gud som skapar dig till det.

Så slappna av

Det är han, genom sin kraft, som han låter mäktigt verka genom dig och i dig:

”Jag ber att vår Herre Jesu Kristi Gud, härlighetens Far, ska ge er vishetens och uppenbarelsens Ande så att ni får en rätt kunskap om honom. Jag ber att era hjärtans ögon ska få ljus så att ni förstår vilket hopp han har kallat er till, hur rikt och härligt hans arv är bland de heliga och hur oerhört stor hans makt är i oss som tror, därför att hans väldiga kraft har varit verksam.”
‭‭Efesierbrevet‬ ‭1‬:‭17‬-‭19‬ ‭SFB15‬‬

Så slappna av

Du har inget att bevisa. Låt Gud verka genom dig. Stå till hans förfogande. Då klarar du pressen. För den ligger hos Gud. Du är bara redskapet och förmedlare. Då behöver du inte lyssna på alla rädslor och leva mellan hopp och förtvivlan. Så stor är Gud.

Lämna en kommentar