Läs med mig 1 Moseboken – Kapitel 8-10

Gud tänkte på Noa … Och hans familj. Och alla djuren. När vi går igenom vårt ”blodbad” tänker Gud på oss.. 

Lång tid i arken … 1 år och tio dagar var Noa i arken. Ibland kan det vara en lång tid då vi är i skydd av ”arken” i våra liv. Men det kommer en dag då han säger ”Det dags att gå ut ur arken” som han sa till Noa. Vi kan pröva likt Noa att kolla om det är dags. Men gå aldrig vidare utan att få klarsignal. 

Aldrig mer … När Noa offrade sin tacksägelse till Gud ger Gud löftet. Det skulle aldrig mer komma en så stor syndaflod över jorden. Guds straffdom på detta sättet ska aldrig mer hända. 

Noa välsignas … Nu uppmanar Gud Noa me f familj att försöka sig. Gud börjar om med sin skapelse.

Regnbågen – Guds tecken … Regnbågen är Guds tecken till oss människor att Gud aldrig mer skall sända en syndaflod. En båge vi allt för ofta använder fel. Förvanskar. Skapar en ny betydelse för. Låt regnbågen vara det den står för. Skapa egna symboler istället. 

Har du några tankar om detta avsnitt?

Lämna en kommentar