Högtider … Det verkar som viktigt för Gud att utlysa högtider. Uppenbarligen vill han samla sitt folk kring vissa tider för en särskild orsak. För att nämna några – Sabbat – Påsken – Pingsten mfl. Hur reflekterar vi omkring det idag? Hur hanterar vi högtiderna?
Högtiderna påminner … Högtider påminner oss om vad Gud gjort i historien .
Högtiderna hjälper oss att fokusera … Vi får särskilda tillfällen att prisa Gud för det han gjort för oss.
Ni skall fira … Det är ju inte tänkt att det skall vara sorgehögtider tänker jag. Nej, vi ska fira dessa. Alltså jubla och vara glada. Fyllda av tacksamhet.
Har du några tankar om detta avsnitt?
Tips: Om du vill följa min blogg de närmaste dagarna och vill läsa den på morgonen så kommer ett tips:
Gå in på https://pedherskoog.com när du vill läsa så hittar du den senaste bloggen. För att inte missa något kan du trycka på knappen ”Följa” så får du ett mail när ett nytt inlägg kommit. Jag kommer att ha svårt att skicka upp bloggen på facebook på morgonen under ett par veckor


