Läs med mig 4 Moseboken – Kapitel 6-7

Nasir … Att avskilja sig för Herren. Att tt helga sig. För en kort eller längre tid. Ett beslut som följde mig sig olika situationer av avhållsamhet. Kanske kommer det en tid då du ger ett löfte på något sätt till Gud. Att under en period göra något för honom. Eller vara mer inför honom genom att avstå annat. Det är en välsignad tid. 

Välsignelsen … Man säger ”Ta emot Herrens välsignelse” innan man uttalar den. Det är förutsättningen för att den skall bli till en välsignelse i våra liv. Bestäm dig för att inta en hållning av att vilja ta emot, ta del och låta den göra något med dig. Den är långt mer än bara ord. Den är Guds handlande i ditt liv. Men tar du inte emot, släpper inte in den i ditt liv, gör den inget med dig. 

Lägga mitt namn på … ”Så ska de lägga mitt namn på Israels barn, och jag ska då välsigna dem.”. Detta skrivs om välsignelsen. Att genom den läggs Herrens namn på dem och det bli välsignade.  

Man förde fram sina offergåvor … Idag är vi vana vid att kyrkan kan få bidrag. Man kan få ge en ”kollekt”/skatt via skattesedeln. Jag tror att den tiden är snart över. Det kommer bli svårare för kyrkor att få bidrag. Den delen av civilsamhället som burit upp vårt land kommer inte att uppskattas så mycket längre. Därmed kommer kyrkan bli tvingad att bära upp alla sina kostnader genom frivilliga gåvor. Din offergåva kommer att verkligen behövas ännu mer i framtiden.

Har du några tankar om detta avsnitt?

Lämna en kommentar