Orena djur … Vad får man äta och inte äta? Jesus förändra detta synsätt. Han menar att det som gör människan oren är det som kommer ut ur oss i vårt tal. Sätt att vara tänker jag.
Tiondet … Tiondet när en utmaning. Fungerar det? Håller det? Klarar vi av det? Gud säger: ”För fullt tionde och pröva mig sedan hur jag blir.” I grunden handlar det om förhållningen till det jag äger. Somliga tänker att allt tillhör Gud och vi får tillbaka 90%. Offrandet är inte antal kronor utan inställningen till givandet. Våga ge och Gud lovar välsigna. ”Då ska HERREN din Gud välsigna dig i allt det arbete du utför.”
Hjärtats inställning … Jag tänker att i allt vi gör och offrar för Guds rike handlar det om vårt hjärtas inställning. Ge av ett glatt hjärta. Annars kanske det är bättre att ta det från början igen. Vem har gett mig möjligheten att leva och arbeta? Kanske ger det en bättre väg till tacksamhet och glädje i givandet.
Har du några tankar om detta avsnitt?


