
Hur radikal är Jesus egentligen? Och hur möjligt är det idag? Och får man säga det? Och ännu viktigare … är det lovligt att följa det?
Och hur presenterar vi i så fall den radikale Jesus i en tid då man inte verkar få tala om en radikal tro?
Bibelord som ”gå och sälj allt du har och följ mig” (Matt 10:21).
”Jesus svarade: ”Den som sätter handen till plogen och sedan blickar bakåt passar inte för Guds rike.””
(Luk 9:62 SFB15)
”Ert ord ska vara ’ja’ eller ’nej’. Allt därutöver kommer från den onde.”
(Matt 5:37 SFB15)
”Gå in genom den trånga porten. Den port är vid och den väg är bred som leder till fördärvet, och det är många som går in genom den. Men den port är trång och den väg är smal som leder till livet, och det är få som finner den.” (Matt 7:13-14 SFB15)
Fler bibelord skulle vi kunna lyfta fram. Jesus säger ju att han är den väg som leder till himlen. Ingen annan väg är möjlig. I den tid vi lever i vill man gärna skapa sin egen väg. Nyansera till sin egen fördel. Att då lyfta fram Jesu radikala budskap är ju inte politiskt korrekt. Min undran är om det finns risk att det smyger sig in i kyrkan också. Rädslan om represalier kan få oss ljumma.
Jag tänker att vi kan visst tala om Jesus radikala budskap och vägskäl. Det beror på hur vi säger det. Om vi slår med det, skapar vi en stämning av fördömelse i stället för Jesu försoning med möjlighet till nåd. Då blir det bara fel såsom jag ser det. Hög röst skapar bara mänsklig påtryckning. Med Guds kärlek kan vi visa på vägen som Jesus skapat. Vägen som kallas nåd. Som kallas upprättelse. Som kallas barmhärtighet. Där det får vara Anden som berör istället för vårt höga tonläge.
Jesus kom för att visa på vägen och möjlighet. Inte för att fördöma.
”Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. Gud har inte sänt sin Son till världen för att döma världen, utan för att världen ska bli frälst genom honom.”
Johannesevangeliet 3:16-17 SFB15
Så vi kan visst visa på Jesu radikala budskap men göra det i Hans barmhärtiga anda. Hans utgång i det är ingången till evigheten. Om någon väljer bort det är det ett eget val som får konsekvenser.
Jesus är radikal. Mycket radikal. Han är skiljelinjen mellan liv och död. I kärlek söker han alla för att erbjuda det bästa någon kan få. Frälsning och räddning. Det får vi aldrig förminska.

