Dagens mellanrum – 19 november

’ Gå förbi ’

Ordspråksboken 4:14-15
”Gå inte in på de gudlösas stig, vandra inte på de ondas väg. Undvik den, gå inte in på den, vik av från den och gå förbi.”

Allt vi hamnar i är oftast våra egna val. Det är svårt att skylla ifrån sig på någon annan i det mesta vi gör. Vi kan känna oss tvingade in i något men vi väljer ändå till sist hr vi vill göra. 

Livet utmanas allt som ofta. Frestelser kommer och går. Vi möter sammanhang som vill locka oss in i det som blir fel för oss. 

De vägar som till synes manga har gått på behöver inte vara dom bästa för oss. Vi behöver se upp med var vi går  och vilka vägar vi väljer att gå in på. 

’Undvik’ skulle också kunna beskrivas som ’avhåll dig ifrån’. Alltså ett medvetet beslut att avstå. 

Finns en översättning som vidgar vers 15 något. Undvik den, gå inte in på den vänd om och vandra vidare . Så lägger man till ”men om du gjort ett misstag, vändom och vandra vidare på Guds väg för ditt liv”. Gillar den beskrivningen. För vårt mål är att bara gå på rätta vägar. Men om vi hamnar på fel väg kan vi vända om. Välja en bättre väg, Guds väg, för oss. 

Vik hellre av från den än att pröva ”om det ändå kunde vara något bra i den”. För det är bättre vara säker än pröva något som är fel. 

🙏🙏🙏

Herre, hjälp mig att välja rätt väg i mitt liv. Är jag på väg in på en olycksväg så varna mig. Har jag svårt att lyssna in, hjälp mig då genom att du sänder någon i min väg som leder mig rätt.

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Lämna en kommentar