Dagens mellanrum – 18 december

’Vad gör Gud glad?’

Efesierbrevet  5:10
”’ Och pröva vad som gläder Herren.”

I en översättning byts ordet ’gläder’ ut till ’kärt’. I en annan står det ”och tänk på vad Herren vill ha”. Kärnbibeln säger så här: ‘Pröva [undersök kontinuerligt, acceptera och samtyck till] vad som är välbehagligt för Herren [det som är gott, rätt och riktigt och som gläder honom] . ’ 

Det verkar som att Paulus vill uppmuntra oss till ett aktivt sökande till att förstå vad Gud har kärt, vad han gläds åt i våra liv, att han menar att vi skall pröva det vi gör i ett sådant perspektiv. Alltså att vi söker leva på ett sätt som är välbehagligt inför honom. Att vi välkomnar sådant i våra liv som gör honom glad.

Varför då? Vi kan väl avgöra det själva? Ja, jo, det kan vi nog kanske. Får man inte göra vad man vill nu? I evighetsperspektivet kanske det ändå är en bra sak att tänka på. För det som gör Gud glad är uppenbarligen något som är bra för oss också inför evigheten. 

Att ’pröva’ är ju en undran om det håller måttet. Skulle tro att vi redan nu, utan att pröva det i relation till Gud, väljer bort sådant som vi inte gillar. Sådant som vi tror är dåligt för oss. Exempel på sådant kan ju vara droger. Eller mat som är otjänlig. Listan kan nog göras lång av naturliga val som vi redan gör till vår fördel. Fundera på vad som kan vara mindre bra för oss, vad som gör Gud bekymrade för oss. Jag tänker att ett sådant synsätt och handlande hjälper oss att vara uppe mitt på vägen. 

Ibland verkar det som att vi människor vill testa gränserna. Hur långt kan jag gå bort från Gud utan att förlora hans kraft och gemenskap? Vi skulle väl istället mer fundera på hur nära vi kan hålla oss intill honom. 

I grunden tänker jag att det Gud gör glad är en person som efterfrågar Guds närhet i sitt liv. För då kan den relationen innebära att Gud kan hjälpa oss till dom goda valen som gör hon glad. Som i en kärleksrelation. Båda vill göra den andre glad. Inte göra dåliga saker för den. Man gör sådant som berikar gemenskapen. Gör inte sådant som förstör den. Så är relationen till Gud också. 

Så, hur kan du göra Gud glad idag? Han jobbar hela tiden på att göra dig glad. Han vill ju så gärna kunna välsigna ditt liv. 

🙏🙏🙏

Herre, hjälp mig att välja sådant som kan glädja dig. Hjälp mig att göra det som är gott. Det som är välbehagligt inför dig. Jag vill göra det som uppmuntrar dig för jag tror det är gott för mig. Tack för att du vill göra gott för mig också. 

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Lämna en kommentar