’Arbeta på er frälsning’
Filipperbrevet 2:12
”Därför, mina älskade, ni som alltid varit lydiga, inte bara när jag var hos er utan ännu mer nu när jag inte är hos er: arbeta med fruktan och bävan på er frälsning”
Paulus är medveten om vad som kan påverka vårt kristna liv. Både det positiva och det negativa. Han vet och inser vad som kan förstöra en tro. Vad som kan förstöra vår relation till Gud. Vad som kan förstöra tror jag vi är rätt medvetens om. Men det kan vara bra att reflektera över det ibland. Vad förstör din relation med Gud? Är du beredd att avstå det?
I den andra vågskålen kan vi fundera på vad det är som berikar vår relation med Gud? Vad tänker du vårdar din relation med Gud? Är du beredd på att prioritera det?
Det kan låta rätt tungt att arbeta på vår frälsning. Men det är ju som vilken relation som helst. Skall den leva behöver den vårdas. Inte minst i ett äktenskap. På en arbetsplats behöver man vårda relationerna för att jobbet skall gå bra.
Kärnbibeln ger förståelsen att det handlar om att göra det fullt ut. Alltså inte slarva över det. För ytterst handlar det om evigheten. Att fullborda loppet som Paulus beskriver det. Fruktan handlar är om respekten inför Gud. Bävan handlar inte om rädsla utan varsamhet för hur vi leve så att vi inte går vilse.
Genom denna process blir vi varsamma på det som kan slå krokben för oss i vårt tro. Vi blir uppmärksamma och mer målmedvetna. Så kan vi fullborda loppet och vara redo den dag Gud tar oss hem till sin boning.
🙏🙏🙏
Herre, hjälp mig att vårda min relation till dig. Hjälp mig att vara uppmärksam på det som vill förstöra densamma. Hjälp mig att inte vara beroende av andra i detta. Dra mig närmare dig. Hjälp mig att vara ett föredöme i det.
’Herrens välsignelse’
Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn
Amen
🙏🙏🙏


