Dagens mellanrum – 24 december

’Vårt medborgarskap’

Filipperbrevet  3:12-14
”Men vi har vårt medborgarskap i himlen, och därifrån väntar vi Herren Jesus Kristus som Frälsare.”

Vart hör du hemma?

Kärnbibeln skriver: ‘Men vårt medborgarskap är (har alltid varit, och är nu fast förankrat) i himlen. [Ordet för medborgarskap, gr. politeuma, klingade speciellt för brevets mottagare i Filippi som bodde i en romersk koloni, se Apg 16:12. Filippi var som ett ”litet Rom”, här kunde man äta romersk mat, romerska regler gällde osv. Det var här som Paulus använde sitt romerska medborgarskap för första gången, se Apg 16:22-39. En kristen har sitt hemland i himlen men lever här på jorden som i en ”himmelsk koloni”, se Heb 11:16; 13:14.] Därifrån [med den vetskapen att vårt medborgarskap är i himlen] ser vi ivrigt fram emot (fokuserar vi helt på, väntar vi tålmodigt på) Herren Jesus den Smorde (Messias, Kristus) , Frälsaren (den som befriar, bevarar, upprättar och helar) , ’ Slut citat.

Vi svenskar kan ha fler medborgarskap än vårt svenska. Text kan vi ha ett amerikanskt medborgarskap också. Så är det även i tron. Alltså vi har vårt medborgarskap på jorden men vi har ett i himlen, Också. 

Förr var det mycket tydligt i den kristna tron. Idag kanske det har bleknat lite för oss. Jag skulle vilja väcka den insikten till liv lite mer. Guds rike – redan nu men ännu inte – brukar man utrycka på den paradoks som finns i tron. Du lever redan nu men ännu inte i evighetens värld, himlen. 

Därifrån väntar vi oss att en dag kommer Jesus och hämtar oss hem. Det kanske genom en naturlig fysisk död. Men det kan också ske genom att Jesus kommer tillbaka på skyn för att hämta hem alla som tror på honom. Lika synligt som när han lämnade jorden en gång. Då inför lärjungarna på berget. 

Så vart hör du hemma? Är du så fast i det jordiska att du glömmer det himmelska? Kanske är det så att Gud behöver påminna dig om dessa två världar är något som tillhör dig. Om vi levde lite mer i det himmelska tror jag det skulle påverka vårt förhållningssätt till det jordiska. För vi kan ingenting ta med oss den dagen som Jesus hämtar oss hem. Om vi så har ”samlat massor i ladorna” blir det kvar här på jorden. Man kan fundera då på hur vi skall förhålla oss till det här och nu. 

🙏🙏🙏

Herre, tack för att jag har en himmel att se fram emot. Hjälp mg att se det så att jag får ett rätt förhållningssätt till det jordiska.

’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Lämna en kommentar