Dagens mellanrum – 7 februari 2025.

’Petrus – då grät han bittert’

Luk  22:59–62
”Ungefär en timme senare var det en annan som bestämt försäkrade: ”Visst var den där med honom. Han är ju galilé!” Men Petrus sade: ”Människa, jag förstår inte vad du pratar om!” Och genast, medan han ännu talade, gol tuppen. Då vände Herren sig om och såg på Petrus. Och Petrus kom ihåg Herrens ord, att han hade sagt till honom: ”Innan tuppen gal i natt ska du tre gånger förneka mig.” Och han gick ut och grät bittert.”

Mitt i röran då Jesus fängslas finns Petrus med på borggården intill där rättegången för Jesus var. Stressen var säkert på topp. Petrus var lika orolig som alla de övriga bland lärjungarna. Så händer det….

Petrus ställs tre gånger inför frågan ”Var inte du en av dom som följde Jesus?” Petrus blev ställd. Man kan säkert hitta möjliga orsaker till hans svar. Att han var ensam mot många. Att han var feg. Att han blev helt överrumplad av en fråga som han inte vara beredd på. Hur det än är med det så förnekade han. ”Jag känner inte den mannan”. Vilket var en lögn.  Men så mycket mer. Han förnekade sin Herre och mästare. 

När han för tredje gången förnekade så gol tuppen. Petrus mindes Jesu ord. Han hade just gjort det som han lovade dyrt och heligt att inte göra. Mitt i denna förnedring står det några vackra ord:

”Då vände sig Jesus om och såg Petrus”

Jesus vände inte honom ryggen. Han vände sig till honom. Jag kan bara tänka mig att Jesus såg med kärlek på honom. Han visste vilken resa Petrus behövde göra nu. Och han visste att en upprättelse skulle bli möjlig. Men Petrus gick ut från borggården och grät bittert. 

Det är bra att gråta ibland. Man får lätta på trycket. Det kan visa på ånger. Det kan visa på att man vill vända om och göra rätt. Petrus är en välsignad berättelse jag tror vi behöver ha med oss. En påminnelse om hur vägen kan sluta om vi hamnar i en liknande situation. Det finns en möjlighet att vända om. Vi kommer till den dagen så småning om i berättelsen om Petrus. 

Jesus vänder dig inte ryggen när det går fel. Han vänder sig till dig. Han vill återupprätta och visa dig vägen tillbaka om du tar fel väg. 

Herre, hjälp mig att aldrig förneka dig. Om jag skulle göra det så vill jag omvända mig likt Petrus. Hjälp mig då upp. Tack för att det finns förlåtelse. Men Herre, jag vill aldrig förneka dig. Jag vill för alltid leva med dig. För alltid tro på dig. 

Amen

 ’Herrens välsignelse’

Herren välsigne dig och bevare dig.
Herren låte sitt ansikte lysa över dig och vare dig nådig.
Herren vände sitt ansikte till dig och give dig frid
I Faderns Sonens och den Helige Andens namn

Amen

🙏🙏🙏

Lämna en kommentar