
Just nu är det sportlov. I alla fall i vårt område. Det är en vecka som det verkar vara ämnat för sport. Förr kallades det för bränslelov eller kokslov. Man införde det 1940 för att spara på uppvärmingen av skolorna. Man värmde skolorna ofta med koks eller stenkol.
Sportlov började man kalla det under andra världskriget. Man behövde ransonera värmen på grund av kriget
Det verkar som att det först var lov i Stockholm. Men sen blev det för hela landet.
Lov
Ferie ledighet semester är ord som vill förklara lov. Det innebär att det handlar om en vila från något. Något vanligt man brukar göra. Så kanske är ett sportlov egentligen frihet från sport? Nä, skojade bara.
För mig gick tankarna åt ett annat håll. Att höja sitt lov till Gud. Alltså upphöja honom. Prisa honom. Tillbe honom. Kanske kan sådana här perioder få bli lite extra fyllt av vårt lov till Gud.
Det är långt från sport. Handlar mer om vårt hjärtas inställning. Vår röst som höjs till att bedja till vår Gud.
Så denna tids lov är en bra tid tänker jag.

