En liten reflektion omkring veckans Puh-citat i måndags.
Man brukar säga att närkingen är så negativ. ”Det gåååår aaaaaaldrig” lär dom visst säga i tid och otid. (Nu får jag väl problem nästa gång jag kommer till jobbet). Men kanske är sanningen den att vi är så lite var och en av oss. Eller?
Tänk så mycket lättare det blir när vi väljer att se möjligheterna istället för omöjligheterna. När vi ser den delen som faktiskt är ljus mitt i det mörka. När vi istället för att leta varandras brister söker efter varandras goda sidor.
Att ha överseende. Det är också ett förhållningssätt. Att släppa och lämna bakom sig, typ. Slog upp det på nätet.
Synonymer till Överseende
1 tolerans, fördragsamhet, tålamod, undseende, mildhet, skonsamhet, förlåtelse, tillgift
2 tolerant, förlåtande, förstående, fördragsam, tålmodig, liberal, mild, skonsam, indulgent
Vad betyder överseende?
förlåtande: ett överseende leende
fördrag, tålamod: visa överseende med något
Kanske skulle vi ha mer överseende med varandras olator och brister.
På jobbet kan det vara att plocka upp efter någon, att torka av, att städa upp efter någon annan. Det innebär ju inte att jag förd en skull har fritt fram att stöka ner. Snarare att det borde bli än trevligare och snyggare på jobbet.
Det klassiska ”det får någon annan göra”, ”Det var inte jag”, ”Din mamma jobbar inte här” blir då helt överflödiga kommentarer.
Man kan välja att se det från den ljusa sidan. Om jag gör det blir det så mycket trevligare för nästa som kommer.
När det är motigt omkring oss är det lätt att se ner i gruset. När någon gjort ner en så kan det vara svårt att resa sig. Jesu ord på korset är en god ledstjärna ”förlåt dom, dom vet inte vad dom gör”. Kanske inte funkar överallt men andemeningen är ganska god.
Nästa gång du möter svårigheter och prövningar, försök att se det från den ljusa sidan. Den finns där.
När det verkar omöjligt så tro att det kommer att gå. Det kommer att hjälpa dig.
Jag är den första att erkänna att detta är en lättare förhållning vissa tider i livet. Andra tider är så mycket svårare. Men trots det tror jag att du håller med mig att det blir så mycket bättre när vi försöker se allt från den ljusa sidan. Det lyser upp möjligheten att se en utväg ut ur det hela. Ibland behöver vi hjälp med att få ljus över det. Ibland klarar vi det själva.


Så sant pedher, livet blir så mycket lättare om man försöker sig på att se möjligheter isf svårigheter