Läs med mig – Jona Bok Kapitel 2

Men Herren sände … Det kan gå fel för oss. Vi kan ha, likt Jona, vänt ryggen till Gud, flytt. Men här visar Gud en av sina fantastiska sidor. Han räddar läget. Sänder hjälp. Inte bitterhet där. Inte ”sköt dig själv då”. Utan omsorgen finns där fast det inte blir som det var tänkt.  

Stor fisk … Intressant lösning. Men blir också en bild. Tre dagar är Jona i fiskens buk. Jesus var död och efter tredje dagen uppstod han. Jona ropar inifrån fiskens buk. Gud hör hans röst. Vi kan vara i djupet nere men Gud hör din röst i alla fall. Orsaken kan vara helt din – men Gud hör ändå. 

Du förde mig levande upp … Vilket vittnesbörd. Gud såg hans ånger. Jona tror att det är kört. Att han var bortdriven från Guds ansikte. Men inte. Nu inser Jona att han återigen skall få bli sedd av Gud. 

Vad jag har lovat vill jag infria .. kan man ana att Jona först sa ja till Gud men sen inte gick? Möter detta i nya testamentet också. Om sönerna som skulle hjälpa sin far. Den ene lovar men går inte. Den andre lovar inte att gå men ångrar sig och går ändå. Jona hjälper oss att inse att det kan gå så hur vi än egentligen inte vill det. Det finns en väg tillbaka till kallelsen i ditt liv. 

Har du några tankar om detta avsnitt?

Lämna en kommentar