15 december 2025
”Men jag svarade: ”O, Herre Gud! Jag kan inte tala, för jag är för ung.” Då sade Herren till mig: ”Säg inte: Jag är för ung, utan gå vart jag än sänder dig och tala vad jag än befaller dig.”
— Lukas 3:2-3 —

Tänk att vi är så fixerade vid ålder ibland. Antingen är man för ung, för gammal eller för mitt i livet. Vi har en rätt märkligt sätt att se på ålder i vår del av världen. I vissa delar av världen uppkastar men äldre på ett helt Anna t sätt än på andra ställen.
Jeremia visar också på en sida hos oss själva. Paulus säger om Timoteus att ingen fick se ner på honom för att han var (för) ung. Maria, mor till Jesus, var verkligen ung i vår tanke värld. På den tiden gifte man sig ung. Men hon var ung.
Dessa tre unga personer utsåg Gud till att bli deras tjänare. Han kunde ha valt äldre och mer erfarna. Sara fick barn på ålderns höst oförmögen att kunna bli gravid. Gud hade kunnat löst moderskapet med en mer mogen kvinna. Men inte. Han valde en ung kvinna. Gud kunde ha valt en mer mogen person att bli hans tjänare på Jeremias tid. Men han valde inte så. På Paulus tid skulle man kunna tänka sig att skulle evangeliet ha någon som helst pondus i den religiösa världen borde det vara en mogen luttrad person. Men inte. Gud väljer den unge Timoteus.
Du som är ung – ta emot Guds kallelse frimodigt. Du som är äldre – ta emot Guds sändebud även om denne person är ung. Gud kan verkligen använda oss alla. I vilken ålder vi än befinner oss i. Det som behövs är ett villigt hjärta. Är du villig när Gud kallar dig nästa gång?
🙏
Herre, hjälp mig att ta emot din hälsning från den du utser som sändebud till mig. Hjälp mig att lyfta fram de unga att tjäna dig.
Amen

