Läs med mig – Habackuk bok Kapitel 2

Vara inställd på att Gud skall tala …Habackuk ville vara redo, stå på en bra plats, vara fokuserad på att Gud skulle svara honom. Att Gud helt enkelt skulle prata med honom. Han var verkligen intresserad av vilket svar Gud skulle ge honom. Står vi på vår vaktpost för att vara lika intresserade på vad Herren vill prata med oss om? 

Skriv ner den syn och det tilltal du får … Här visar Habackuk på en princip som vi kanske ska ta efter. Att teckna ner det Gud talar till oss om. När vi får en profetisk hälsning. Att då ”skynda oss” att skriva ner. Allt för ofta inser jag att jag missat det. Det vil jag från och med försöka göra.

Ty ännu måste synen vänta … Om en syn måste vänta är det bra att skriva ner den för att komma ihåg den. ”Men den skyndar mot sin fullbordan” – Att lita till att Guds tilltal kommer att gå i uppfyllelse. 

Ljuger inte … Guds tilltal ljuger inte. Behöver man säga det? Nej, men det är tydligen så att vi behöver fästa vår tillit till det. Det är när så sker vi verkligen inser att vi sett och hört rätt. Den skall helt enkelt inte slå fel. Och som det inte räckte: ”Om den dröjer (uppfyllelsen), vänta på den, ty den kommer helt visst”. En översättning säger: ”Det kommer inte gå en enda dag över tiden”. Eller som kärnbibeln säger: Den ska inte försenas.  Ytterligare skule det kunna stå att ”den längtar” efter att uppfyllas. 

Den rättfärdige skall leva genom sin tro … Tänk att tron på Gud får vara vår livskraft och drivkraft. 

Egen vinning … Vilket uppsåt har vi? Vad vill vi? Är det för vår egen vinning eller är det för Guds skull?

Jorden skall bli full av kunskapen av Guds härlighet … såsom vatten täcker havets djup. Denna vers tål att landa i. Tänk – hela jorden inkluderar där du bor!!

Vad för nytta gör en avgud? … Ingenting. För den är skapad av död materia. Har ingen kraft i sig självt. Vad kan den lära oss? Ingenting!! För det finns ingen anden i den. 

Med Herren är det annorlunda … Halleluja. Vi får vara stilla vid honom!!

Har du några tankar om detta avsnitt?

Lämna en kommentar