När livet spelar in … Man kan se att Gud visar på att livsstilen och attityden i livet är avgörande hur Gud kan välsigna våra liv. Kanske skulle vi behöva rannsaka oss själva innan vi beskyller Gud för att vara orättvis.
När man faller eler går vilse … Så kan det bli i livet och i tron. Det kan verkligen hända. Men hur hanterar vi det när det händer? Vänder vi om? Reser vi oss upp? Söker vi efter att hitta den rätta vägen igen? Det är en avgörande situation som kommer avgöra vår framtida upprättelse.
Svalan passar tiden … Alltså flyttfåglarna vet när de skall lämna eller komma tillbaka. Men vet vi Guds tider för vår tid och oss själva?
Allt är väl … Man sa så men verkligheten var något helt annat än väl. Hur är vår bild av verkligheten? Ibland har jag en känsla av att vi förskönar läget ibland. Men den hållningen leder inte till något gott.
Har du några tankar om detta avsnitt?


