Den trefalt helige Kungen … 99:1ff
Herren är kung … 99:1. Återigen får vi läsa att Gud är kung , den som regerar. Han har allmakt.
Erkänna … 99:3. I ’prisa’ ligger också att erkänna och hylla Gud. Att Han är den Han Är.
En Gud som förlät … 99:8. Han, Gud, är en förlåtande Gud. När vi erkänner och bekänner och ångrar är han villig att förlåta. En omvändelse som ändrar livsstilen.
Jubel för Herren … 100:1ff
Ropa högt … 100:1. Här menas inte bara en något höjd röst. Här menas högt! Härskri, segerjubel, väsnas. Man vet ju hur det kan vara på en sportarena. Kan det vara så att här talar vi om ett helt annat höt rop?!
Tjäna Herren med glädje … 100:2 När man vet syftet. När man vet vem som är uppdragsgivaren tjänar man gärna.
Tänk på … 100:3. Tankelivet kan vara ett lyft men kan också sänka oss. Tänk på att Han är god – det lyfter sinnet. Kärnbibeln skriver: Förstå (vet; känns vid, tänk på – bli intimt förtrogen med) att Herren (Jahve) [själv] är Gud (Elohim).
Han har gjort oss … 100:3 … inte oss själva till sitt folk. Du är Hans folk. Wow. Kärnbibeln skriver: han har skapat (gjort, frambringat, åstadkommit) oss och inte vi själva – [vi är] hans folk [i samlad trupp] och får (flock av småboskap) på hans betesmark (grönbete).
För Herren är god … 100:5. Kärnbibeln skriver: För Herren (Jahve) är god [han har den bästa välviljan]… Han vill dig det allra bästa.
Det vara några av dom tankar jag fick när jag läste dessa kapitel. Vad fick du för tankar?