
Ibland kan man säga att man kommer ingenstans hur man än försöker. Man kan ta i, ta det lite lugnt ibland försöka överträffa sig själv, men ändå inte komma någonstans.
Jag talar om att cykla på en träningscykel.
Och trots att man inte kommer någonstans så händer det rätt mycket. Inte i kilometer i verkliga meter. Men kilometer i muskelkraft och uthållighet.
Det är rätt skönt när vädret ute är mer höstråkallt kan man cykla inne i värmen.
25:e dagen idag med 30 minuter rörelse per dag. Inget att skryta över. Men tacksam över att uthålligt kommit upp i 25 dagar. Känns som att nu är det bara att köra på. Vem vet, det kanske blir mer än 30 minuter/dag i snitt.
Ibland kommer man inte så långt men ändå har det betydelse i den större bilden. Vi kanske inte når högst upp på karriärstegen. Men det är väl inte det som räknas först och främst. Utan mer en stadig utveckling. Så lycka till. Det är inte längden som avgör. Det är viljan och genomförandet som blir det viktigaste. Inte att segra över andra.

