Dagens Andakt – Himmelriket är likt …

13 augusti 2026

Himmelriket är som en skatt som ligger gömd i en åker. En man finner den och gömmer den igen, och i sin glädje går han och säljer allt han äger och köper den åkern.
— Matteus Evangelium —
— 13:44 —

 

   

Himmelriket – när jag växte upp så talade  och sjöng man mer om himlen än man ger idag. Så uppfattar jag det i alla fall. Ändå är det himmelriket som blir själva slutpunkten på livet när vi går in i evigheten

  Jesus talade mycket i liknelser. Det var ju ett sätt att göra evangeliet tydligare. Och när vi läser om himmelriket i Matteus kapitel 13 ser vi att Jesus jämför himmelriket sådden i åkern, som ett senapskorn, som en surdeg, som en skatt som hittas i en åker, och som ett fiskafänge, som en köpman som köper pärlor. 

  Jesus har himmelriket som sin centrala del i budskapet. Som i tex Johannes 14. Där Han menar att i himlen finns det många rum som Han förbereder för alla som skall koma dit. Läser vi uppenbarelseboken så är himmelriket en ny plats där det inte finns någon sjukdom mer. En perfekt plats. En plats där den som tror på Jesus kommer att tillbringa evigheten. 

  Sådden – Guds rike växer fram ju mer Ordet sås. Guds Rike, redan nu men ännu inte. Tar sin boning i människan.

  Senapskornet – Så litet till en början men blir så stort när det blir tydligt synligt.

  Surdegen – Surdegen syrar den övriga degen. Och Guds rike, himmelriket kommer att genomsyra alting så småningom. 

  Skatten i åkern och pärlorna – Himmelriket är något värdefullt som är värt att satsa allt man har för att få tag på det. 

  Fiskafänget – den del av dessa liknelser som talar om att alla kommer inte dit. Bara de som tagit emot Jesus som sin frälsare.

  ”Alla vill till himlen men ingen vill dö” – en låt av Timbuktu. Det ligger något i det. Liksom jag möter många som inte vill ha Jesus men till himlen vill man. Det går liksom inte ihop. Himlen har vissa ramar. De ramarna har Gud satt upp. Inte någon annan. 

  Hur himmelriket verkligen blir vet vi inte. Vi kan ana. Och ju mer jag läser om det längtar jag dit. För den värld vi lever i nu visar allt mer upp en sida som verkligen inte är något att längta efter. Inte minst när man ser sjukdom och lidande. Himmelriket är som det var tänkt från början. Fredsrike med djup innerlig frid utan sjukdom och nöd. En plats utan miljöförstöring. Tänk att få leva där 

🙏

Herre, gör mig redo för den eviga världen som är himmelriket

Amen

Lämna en kommentar