
Ännu en skola drabbas med dödligt våld. Man blir tom. Varför? Varför sker det? Hur kan det ske?
Med sorg ser man att en dog och flera blev skadade. Vi ber för de drabbade.
Man får respekt för alla dom som utsätter sig för risk när man ska skydda andra människor.
Hur skall vi göra för att förebygga och hindra sådant ? Visst kan man mena att det går inte att skydda sig helt. Det kan vara så. Men det får inte hindra att vi gör vad vi kan så långt det bara är möjligt att förebygga.
Jag tror inte på angiveri där vi försöker avslöja möjliga personer som möjligen kan göra sådana dåd. Men jag tror på att vi försöker inkludera så många som möjligt i en vänskap. Då tänker jag att mycket kan skydda oss. Eller så kan vi hjälpa personer i rätt tid. För det verkar finnas en koppling mellan utanförskap och tex händelser som i Fagersta.
Vi ber för alla drabbade. Men vi ber för den som möjligen kan göra något liknade våld. Vi ber om ditt beskydd, Gud, för alla skolor och offentliga platser.

