Ett Ord För Dagen – Andlig Laganda 

2 september 2026

Därför böjer jag mina knän inför Fadern, han från vilken allt som kallas far i himlen och på jorden har sitt namn. Jag ber att han i sin härlighets rikedom ska ge kraft och styrka åt er inre människa genom sin Ande, att Kristus genom tron ska bo i era hjärtan och att ni ska bli rotade och grundade i kärleken. Då ska ni tillsammans med alla de heliga kunna fatta bredden och längden och höjden och djupet  och lära känna Kristi kärlek, som går långt bortom all kunskap. Så ska ni bli helt uppfyllda av all Guds fullhet.
— Efesierbrevet —
3:14-19 —

När man ser på lagsport så inser man hur viktigt det är att lagandan finns. Det är som lag man vinner. Det är som lag man kan lyckas på bästa sätt. Även om det finns en spetsspelare som kanske är bättre än andra i laget behövs hela laget. Kanske är det en mindre bra beskrivning på en kristen församling eller oss som tror på Gud. Men jag tycket den ger oss en bra bild.

  Paulus lyfter en viktig sak i förståelsen och lärandet omkring Gud. Han menar att det finns en styrka i att göra det tillsammans. 

  Det är tillsammans man förstår Guds djup. Ensam är inte stark här. Det räcker en bit men inte fullt ut. 

  Har mött några personer den sista tiden som berättat vad församlingen och kyrkan betyder för dom. Och det är egentligen ur ”negativ synvinkel”. Alltså att man inser när man varit bort från denna gemenskap en längre tid så har det märkts i trons liv. Då inser man vad det betyder när man är med. 

  Jag skulle vilja säga att vara kristen är en laganda. Man behöver varandra. Genom andra lär man sig mer om Gud. Man drar varandra in i Guds gjut på något förunderligt sätt. Genom att läsa bibeln ihop. Genom att be tillsammans. Paulus menar att det är tillsammans man förstår djupen hos Gud. Bredden, längden, höjden och djupet i Gud och Hans kärlek till oss. Vi talar inte om bara detta. Han säger att vi skall förstå långt bortom all kunskap. Så lägger han till: ”Så såll ni bli uppfyllda av all Guds Fullhet!” Alltså sug på den. Detta är så stort. De är så bra. Det är på detta sätt vi växer i Tron. Tillsammans. 

  Det är inte konstigt då att bibeln uppmuntrar och uppmanar att prioritera den gemenskapen. Det handlar inte om att fylla en bänkplats. Eller att noteras som närvarande. Det handlar djupast sätt att växa i sin Tro. 

  Till detta får man ju ett trevligt nätverk med andra människor. Med så mycket trevlig gemenskap. 

  När jag läser denna text inser jag hur mycket jag behöver av denna gemenskap. Att fördjupa gemenskapen i kyrkan. Jag behöver hjälpen att förstå och uppleva Gud ännu mera. För uppenbarligen har Han så mycket att ge oss i livet. Det laget vill jag vara en del av.

🙏

Herre, tack för församlingen och den kristna gemenskapen.

Amen

Lämna en kommentar