15 oktober 2026
”Säg därför till Israels barn: Jag är Herren. Jag ska föra er ut från Egyptens tvångsarbete och rädda er från deras slaveri, och jag ska återlösa er med utsträckt arm och stora straffdomar. Och jag ska ta er till mitt folk och vara er Gud. Ni ska inse att jag är Herren er Gud, som för er ut från slavarbetet hos egyptierna. Och jag ska föra er till det land som jag med upplyft hand lovade ge till Abraham, Isak och Jakob. Jag ska ge er det som arvedel. Jag är Herren.” Allt detta talade Mose till Israels barn, men de lyssnade inte på honom på grund av sin otålighet och det hårda arbetet. ”
— Andra Moseboken 6:6-9 —

Under slaveriet led Israels folk oerhört mycket. Farao var mycket hård mot dom. Tyngden av arbetet blev bara större och större. Och vad jag förstår så ropade dom till Gud om hjälp. För Gud noterar att han hade hört deras klagan.
När Mose kommer för att befria dom ger han dom Guds plan och löfte: Jag skall föra er ut ut ur Egypten. Rädda er från slaveriet. Återlösa er. Ni skall bli mitt folk. Jag ska vara er Gud. Föra er till Kaanans land som jag lovade Abraham. Ni skall få det till arvedel. (2 Mosb 6). När de hade fått denna hälsning kan vi läsa: ”Men de hörde inte på honom på grund av deras otålighet och det hårda arbetet”. När befrielsen var nära, Gud var på väg att svara på deras böner – då lyssande de inte.
En märklig situation men kanske inte så ovanlig. Kanske hade de tänk sig en annan typ av svar. Kanske blev de överraskade efter alla dessa år. Kanske lät det för bra för att vara sant. Typ helt omöjligt kanske de bedömde det hela. Jag vet inte. Men deras otålighet och tuffa läge gjorde att de lyssnade inte.
Så här när man bara läser det känns det oerhört märkligt. De borde väl ha hoppat av glädje och tacksamhet. Nu är befrielsen nära. Kärnbibeln ger oss lite djupare förståelse i detta: ”Så Mose talade så till Israels söner, men de hörde inte på honom på grund av missmod och det hårda arbetet. [Ordagrant är missmod ”korta ande”. Ordet kan översättas otålig eftersom det inte finns någon ande av hopp kvar. Versen beskriver hur israeliterna både själsligt och kroppsligt var så brutna att de inte kunde ta till sig hans uppmuntrande ord.]”
Missmod kan göra det svårt för oss. Hoppet hade lämnat. Tron på ett möjligt likaså.
Det kan finnas en liknande situation för oss. Långt ifrån Israels situation. Men vi kan uppleva hopplöshet. Det tuffa läget vi befinner oss i gör det svårt för att lyssna när hjälpen är på väg. Kanske kan utgången av denna hälsning hjälpa osat fatta mod och lyssna. En dag längre fram får de gå in i Kaanans land tillsammans med Josua. Det kommer att lösa sig för dig med. Försök att stanna upp och lyssna på vad Gud verkligen säger in i din situation
🙏
Herre, gör mig införstådd när du talar till mig genom drömmar. Hjälp mig att inse att det var ett tilltal från dig. Hjälp mig att förstå dom.
Amen

