24 maj 2026

”Men när den helige Ande kommer över er, ska ni få kraft och bli mina vittnen i Jerusalem, i hela Judeen och Samarien och ända till jordens yttersta gräns.””
— Apostlagärningarna 1:8 —
Pingstdagen – Den Helige Andes Dag. Jag vill påstå att den här dagen har minst lika stort värde som de övriga viktiga högtiderna som Påsk och Jul. Det är uppfyllelsen av det Jesus säger på vid Kristihimmelfärdshelgens uppryckande. Att Han skulle sända Den Helige Ande till oss människor. Lärjungarna skulle vänta i Jerusalem tills det blev en verklighet.
Det finns ett stort löfte i detta. Att när den Helige Ande kommer över dig skall du få kraft.Kraft i din tro på Jesus. Kraft till att kunna berätta om det du upplevt i Jesus. Kraft till att berätta om Jesus. Kärnbibeln skriver: ”Men ni ska få (ta emot) kraft (styrka, förmåga) när den helige Ande kommer över er. Ni ska bli mina vittnen både i Jerusalem [staden där de nu befann sig] och i hela Judeen och Samarien [de närliggande regionerna] – ända till jordens yttersta gräns.”
Den är sin förlängning på missionsbefallningen i Matteus kapitel 28: ”Då trädde Jesus fram och talade till dem och sade: ”Åt mig har getts all makt i himlen och på jorden. Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar! Döp dem i Faderns och Sonens och den helige Andes namn och lär dem att hålla allt som jag befallt er. Och se, jag är med er alla dagar till tidens slut.”
Det är genom Pingstens upplevelse Jesus kan vara med oss till tidens slut. Likaså blir uppdraget möjligt. Vi är i högsta grad beroende av Anden i vårt uppdrag.
Men om vi vänder blicken in till oss själva en liten stund har denna dags upplevelse en fantastisk möjlighet. Det är genom Den Helige Ande du får kraft och förståelse. Anden belyser bibeln för dig. ”Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt och påminna er om allt som jag sagt er.” Johannesevangeliet 14:26 Kan det bli så mycket bättre?
När den Helige Ande kommer över dig – Som när Jesus möter kvinnor vid brunnen ‘ Jesus svarade henne: ”Om du kände till Guds gåva och vem det är som ber dig: Ge mig lite att dricka, då skulle du ha bett honom, och han hade gett dig levande vatten.” ’ Johannesevangeliet 4:10 Om vi förstod detta på djupet skulle vi göra allt för att få tag på det. Så mycket kommer det att betyda för oss.
🙏
Herre, jag vill ha del av Anden i mitt liv. Sänd den likt du gjorde på Pingstdagen till lärjungarna. Jag vill ta del av denna kraft i mitt liv. Mer än någonsin tidigare.
Amen

