30 maj 2026
”Jag har kämpat den goda kampen, jag har fullbordat loppet, jag har bevarat tron. Nu väntar mig rättfärdighetens segerkrans. Den ska Herren, den rättfärdige domaren, ge mig på den dagen, och inte bara mig utan alla som älskar hans återkomst.”
— Andra Timoteusbrevet —
— 4:7-8 —

När Paulus skriver till Timoteus vet han att hans tid börjar rinna ut. Därför blir det viktigt för honom att ge Timoteus både föraningar men också sitt ”Testamente”. Där han på något vis vik summera sitt liv. Men kanske också ge Timoteus en sporre att efterfölja. Som skulle ge uthållighet och motivation. Kanske som ett ”kan han så kan jag”.
”Jag har kämpat den goda kampen” – ”Som en atlet i de grekiska spelen har jag vunnit, och vilar nu i den segern.”, så skriver kärnbibeln. Han hade kämpat väl. Det lopp vi har att utkämpa på jorden är inte alltid en slät löparbana. Den kan vara krusig, snårig, kuperad, motlut, medlut. Man kan ibland vara i ett läge att nästan ge upp. Varje lopp har svackor. Men vara lopp har någon form av återhämtning. Dryck efter vägen. Matnyttigt intag. Så får man ny energi och nytt mod. Långloppen måste disponeras väl och smart.
”Jag har fullbordat loppet” – Han liknar det vi ett lopp som han genomfört och sprungit klart. Han väntade nu på prisutdelningen. Att komma över mållinjen är en befrielse på något sätt. Att nå målet i löpningen är en god känsla. Framme! ”Det är en sak att börja men att fullborda en helt annan.” Att komma med visioner och idéer och tankar är en sak. Men vi behöver ha ”fullbordandet” med i planeringen.
”Bevarat Tron” – ”Vad hjälper det att jag säger att jag tror men mitt liv slår ihjäl mina ord?” Jag har hållit fast vid min tro. Även när jag inte greppat allt. Inte förstått allt. Inte blivit exakt så jag trodde. Motståndarna har varit många men tron finns kvar. Glädjen i Gud har lyft tron och levt med Honom.
”Nu väntar segerkransen” – ”Nu ligger i förvar åt mig rättfärdighetens segerkrans”. Den som Gud själv en dag skall ge oss när vi har fullbordat vårt lopp här på jorden och i livet. Paulus ville säga att det är inte bara han som kan få en sådan. Alla de troende som fullbordat sitt lopp kan invänta en segerkrans.
Det är som att han vill säga att i detta lopp är det inte bara en som kan segra och få kransen. Denna krans ges till alla som fullbordar loppet. Gud tänker annorlunda. Inte så att du kan bli omsprungen på upploppet och missa målet. Funkar inte så.
🙏
Herre, hjälp mig att vara uthållig i mitt lov så att jag kan fullborda mitt lopp.
Amen

