Dagens Andakt – Men vad förslår det

24 juli 2026

”Här är en pojke som har fem kornbröd och två fiskar. Men vad räcker det till så många?”
— Johannes Evangelium —
— 6:9 —

   Har du någon gång upplevt att det du har inte räcker till? Att du skulle behöva så mycket mer för att det skulle kunna göra skillnad i just den situation du stod i?

  Lärjungarna hamnade i en sådan situation en gång. Jesus bad dem att ge mat till alla människor som lyssande till Honom. Det var 5000 män plus alla kvinnor och barn. Jag tror dem kände sig lite handfallna. Det hade pengar men inte skulle dessa räcka till att köpa mat till så många. 

  Bland alla där fanns en liten kille med sin matkorg. Det som skulle räcka åt honom hela dagen. Den killen kommer de med till Jesus. Mänskligt sätt skulle Jesus avfärda det. Men istället säger Han: ”Låt folket slå sig ner”. Alltså Han tänkte att de skulle dela ut denna mat till alla. Jesus ber för maten och välsignar den. Så började man dela bröden och fiskarna. Och de verkade aldrig ta slut. En efter en får man. Alla dessa, kanske 20000 personer, fick mat. 

  Inte nog med det. När alla ätit och blivit mätta och belåtna så sker typ nästa under. ”Samla ihop det överblivna”, säger Jesus. Men hallå, det kan inte ha blivit något över. Men det hade det. 12 korgar fulla med mat. 12! Känns som att Jesus ville visa varje enskild lärjunge, dom var ju tolv, att räkna inte ut det lilla. Det kan bli något stort av det. Undrar jag om lärjungarna fick bära var sin korg till båten den dagen. Tydligt påminda om att en korg från en liten pojke blev tolv över efter man ätit. Och där fick dom bära nu på varsin. 

  Räkna aldrig ut det du har fått i din hand. Din gåva. Din kunskap. Om den ser ack så liten ut i jämförelse med det behov du ser omkring dig kan den räcka och bli över. Kanske kommer det att ske att du står där med just din ”korg som blev över”. Där du blir tydligt påmind om vilket under Gud kan göra med din gåva. 

  Använd frimodigt det du har fått. Gud vill välsigna det. Nyckeln verkar vara att gå i tro och ”göra det”.

🙏

Herre, hjälp mig att se att det jag har fått från dig räcker till och blir över. Hjälp mig att våga gå i tro. 

Amen

Lämna en kommentar