Ett Ord För Dagen – Vandra i Anden

10 oktober 2026

”Vad jag vill säga är detta: vandra i Anden, så gör ni inte vad köttet begär.”
— Galaterbrevet 5:16 —

Frestelser kan vara det mest utmanande vi kan möta. Och när vi möter frestelsen är det ibland en stor kamp. Med all respekt för er som klarar det galant – det är kanske inte så konstigt att någon av oss faller för frestelser kan vara mycket övertygande.

  Kärnbibeln skriver: ”Jag säger er: vandra (gr. peripateo) hela tiden [lev ständigt] i Anden, så kommer ni [absolut] inte att ge efter för (så skulle ni aldrig vilja uppfylla) köttets begär (lust, åtrå) [tillfredsställa den fallna människans fokuserade längtan och passionerade lust]”. Det blir lite tydligare vilken hjälp vi har fått att kunna freda oss mot frestelserna. Det finns en väg att följa, ett sätt att var, som kan hjälpa oss mot frestelserna. Det är att vandra i Anden. Omslutas av Anden. Anden blir som ett motvärn eller ett skydd som gör att frestelsen får inte fäste i oss. Vi kan övervinna den då.

  Det är som att Anden fyller upp oss så att frestelsen inte får rum i oss. Tankelivet har inte plats för tankar om frestelsen. Skulle den komma oss in på livet är det som teflon, det rinner av oss. 

  Vad som kan vara gått ett påminna sig om är att Jesus vet vad vi går igenom. Alla frestelser vi möter har Jesus mött utan att fall. Han vet vad vi går genom. Han vet vad vi känner. Han är så förtrogen med det. Därför vet Han också hur vi skall klara oss igenom den. Hur vi kan mota den ”i grind”. 

  En frestelse kan innebära så mycket, och när bibeln skriver ’köttet’ så är det mycket nära ordet ’frestelse’. Man skulle kunna skriva: Lockelse, Begär, Påverkan, Attraktion, Åtrå, Lusta, Sug, Tvekan och många andra ord. Och kanske är det just det vi kan behöva göra. Sätta ord på det för att det ska bli tydligt för oss. Vad möter du i köttet? Vad är din frestelse? 

  Det finns en viktig skillnad. Prövning sätter ofta vår tro på prov. Frestelse kan mer innebära en lockelse som strider mot Guds vilja. Kanske kan man se det så. 

  Denna dag vill jag be en bön för dig som kämpar med frestelser.

🙏

Herre, jag ber att du vill befria min vän från frestelser. För den ut på fri mark. Hjälp den att få börja vandra i Anden så att Andens beskydd får träda in i livet. 

Amen

Lämna ett svar