27 augusti 2026

”Fråga efter Herren och hans makt, sök alltid hans ansikte. Tänk på de under han gjort, på hans tecken och hans muns domar.”
— Psaltaren 105:4-5 —
Att vi ofta ”kan själv” är ingen hemlighet. Vi har en rätt stor tillförsikt till vår egen förmåga. Vi ser ibland vår egen kunskap som outtömlig. Ganska intressant i ljuset av att vi lätt glömmer det vi inte gör så bra eller inte lyckats med.
Psalmisten är för oss okänd. Men den har en fin poäng i sin text. En bra grund att utgå från. Att fråga Herren först. Efter Hans makt. Att alltid söka Herrens ansikte först
Men ska vi inte försaka lösa våra egna bekymmer först? I alla fall göra ett försök innan vi söker Guds hjälp? Han har väl massor annat att göra? Det verkar som att Bibeln har en annan ide. Tex i Matteus 6:33: ”Nej, sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så ska ni få allt det andra också”. Det är som at Bibeln vill säga att det finns en Gudomlig princip. Sök först Gud! Det återkommer på olik sätt men har en riktning. Den riktningen är inte till mitt eget förstånd. Inte för att det inte skulle kunna kalasa ev en hel del. Det är ändå Guds skapelse vi pratar om. Nej, för att Han, som övergår vårt förstånd, har gett oss en möjlighet och ingång till Hans rikedom av förstånd. Då vore det väl egentligen rätt dumt att göra ett mindre lyckat försök när det finns en bättre väg? Eller hur?!
När vi vänder oss till Guds förstånd kommer det Han gjort att sippra fram i vårt medvetande. Det skapar tro och tillit. Att se tillbaka på avd gott Han har gjort ger oss oss nytt mod och ny kraft.
Jag har ibland tänkt på att man skulle föra bok på allt gott Han gör. För jag inser hur lätt vi glömmer. Vissa saker kommer aldrig att försvinna ur minnet. Men många gånger, som just då var stort men blev lite förpassat till det bortre arkivet i minnet, så faller de i glömskan.
Det verkar alltså vara en god och samrt ide att först gå till Gud inför det vi skall göra. Det tror jag vi behöver påminna varandra om då och då. För det verkar vi har lite för lätt att glömma. Det ör som att det går av bara farten att försöka själv. Vore det inte skönt om det gick av bara farten att fråga och söka Honom först?
Så jag tänker att det handlar mer om att bestämma sig för det. Att ändra livsfilosofi. Att bestämma sig för att från och med nu skall jag fråga Honom först. Det kan vara ett bra viljebeslut tänker jag. Eller vad tro du?
🙏
Herre, hjälp mig att först fråga dig. Tack för att din vishet är långt mycket bättre än min.
Amen

